Kui kohvisaak on korjatud, siis töödeldakse kohvimarjad kohe, vastavalt valitud meetodile. Erinevaid töötlusi on mitmeid, kuid üldisemad on sellised:
HONEY
Pärast saagikoristust eemaldatakse kohvimarjalt kest ja viljaliha. Kohvimarjale jäetakse siiski “mucilage”, ehk marja loomulik suhkruümbris, mille järel kohvimari kuivatatakse päikese käes. Protsessi käigus areneb kohvile tüüpiline rohke ja magus maitsestruktuur. Honey-protsess on üsna keskkonnasõbralik, sest siin ei kasutata üldse vett, ei sünni süsinikdioksiidi ja kuivatamine toimub päikese mõjul.
Honey –protsessi eelised:
Keskkonnasõbralik – Protsessis ei kasutata vett, nagu näiteks kohvimarja kääritamisel. Päikese käes kuivatamine ei kuluta energiat, nagu näiteks masinas kuivatamine.
Lihtne – Kohvikasvataja võib töödelda oma kohvimarjad ise, ilma märkimisväärse investeeringuta ja müüa seejärel valmis toote ise edasi. Lihtsa töötluse abil saab lisaks töödelda ka väikeseid koguseid.
Soodne – Protsessi on kerge viia ellu ilma kalleid investeeringuid tegemata ja ei ole vaja kasutada keemilisi ühendeid ja pestitsiide.
NATURAL
Kohvimari kuivatatakse päikese käes koos kesta ja viljalihaga. Kuivatusaeg on peaaegu kolm nädalat ja võimalikult hea lõpptulemuse saavutamiseks pööratakse protsessi ajal mitu korda kohvimarju ümber. Kui kohvimarjad saavutavad 12% niiskusastme, eemaldatakse kest ja viljaliha. Protsessi käigus tuleb suurepäraselt esile kohvimarja loomulik magusus koos tugeva maitsestruktuuriga. Protsess on tavaline riikides, kus on napid mageveevarud, nagu näiteks Etioopias.
PULPED NATURAL
Kohvi korjatakse käsitsi üksiktootjatelt väiketaunike käest.
WASHED
Pärast saagikoristust eraldatakse kohvimarjad veebasseinis ,kus toored ja defektiga marjad tõusevad vee peale ja küpsed vajuvad põhja. Seejärel eemaldatakse küpsetelt marjadelt kest ja viljaliha.
Kooritud kohvimarjadele jääb “mucilage” ehk marja loomulik suhkrukoorik, mis kääritatakse ära veebasseinis. Kääritusprotsess kestab sõltuvalt vee temperatuurist 24 tunnist kuni 36 tunnini. Selline töötlusprotsess nõuab pidevat jälgimist, et marjad ei muutuks liiga hapuks või ei tekiks muid mittesoovitavaid omadusi. Pärast “mucilage” eemaldamist loputatakse veel kohvimarjad puhta veega enne, kui need asetatakse päikese kätte kuivama. Selline protsess tõstab kohvis esile puhtad ja elegantsed maitsed ning lisab kohvile hapusust.
Leave a Reply